Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Resi beyıydı. Anası İsmet Hatun, uzun seneler Kerkük mebusu olarak işlev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Rabıtdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak izinli olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri mahirı oldu. Ihtisas sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile ılımlı şarki Uran Üniversitesi Mütevelli Astronomi Sarrafiyekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektalim Müesses’nun ilk reisı olarak işlev aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Sarrafiyekanlığı döneminde faziletliöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur mebdeladı. Ilmî yayınlarda da önemli artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Cihan Dirimlik Örgütü’nün organizasyonunda işlev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirimlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun mebdekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak işlev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç çağ, Idare Kuruluna da dü çağ reislik karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında mebdekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince reis ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mebdekanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca mebdekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve dirlik bilimleri düzında çok adetda bilimsel makalesi, kitap bölümü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok güzel derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Amerikan barış, Türe ve Maskaragörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birsonsuz devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en faziletli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve sert çok millî organizasyon Doğramacı’ya en kibar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Mehabetli Millet Meclisi namına Devlet Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 yıllık sundurmaı çocuklara, jönlere ve bütün insanlığa hizmet aşkıyla güzeştetir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği hizmet ve sunduğu ulamalarla dirlik, eğitim ve bilim sinein yarattığı kurumlarla daima yazıırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir