Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde kâin kent, yemeden içmeden peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir neşvünema göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en körpe yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste dar sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişik duyanlar kucakin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca pek çok medeniyete dar sahipliği fail bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de az çok pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden körpe 13 yeri sizin kucakin listeledik. şayet siz de yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk çekimınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk yer Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede yer alan surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin de çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten zevk alanlar kucakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve yol kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan natürel gaz lambası kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler müzelik Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline keskinr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek kellelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yan dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yan altından alevler saçtıynet devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yan dibinden fışbayır alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek kucakin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde yer kızılır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Paşa tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında yer kızılır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda ağız ağıza pençe prodüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yine değfiiltirilmiştir. çıkma vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının yer aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin kuzey canipında ise çıkıntı halinde bir çıpa yer kızılır. Bu demirin fiillevi ise ölüm cezası edilen kişsonra güneş boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı aksamında yer kızılıyor. Taban Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi yapının dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren sıfır sessiz işaret olmasının yönı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir yapılarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir eksiksiz halinde himaye altına alınmıştır.

Alanya transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir